Erdem Özcan (Bandırma Gazete) : ‘’Banvit Basketbolda Olmalı.’’
Erdem Özcan (Bandırma Gazete) : ‘’Banvit Basketbolda Olmalı.’’

Bandırma yerel basının önde gelen haber sitelerinden olan bandirmagazete.com’da Bandırma’nın duayen gazetecilerinden Erdem Özcan’ın kaleme aldığı yazı şu şekilde:

2018-2019 sezonunda Lige iyi başlayamadı ama bir ara “düşecek” gözüyle bakılan Banvit Basketbol Takımı yönetimin aldığı bir dizi önlemler sonunda adeta harikalar yaratmaya başladı. Kolay değildi. Geçen yılın başarılı takımından çok az oyuncu kalmıştı. Başarılı bir 2 sezon geçirdiğimiz baş antrenörümüz olan Sasa Fiilipovski de ayrılmıştı. Diğer taraftan da Banvit beyaz et sanayi yeni sahibi Brezilyalı şirketin yeni sezonda sponsorluktan çekileceği haberleri de moral bozuyordu. Nitekim en sonunda şirket kararını açıkladı. Bu sezon sponsorluktan çekildiğini açıkladı; yani “ben yokum” dedi.

Başkan Özkan Kılıç durur mu? Çok seri kararlar alındı. Kötü gidişe dur demek için önce başantrenör değişikliğine gidildi; Ahmet Gürgen yerine bir spor doktoru da olan Hakan Demir takımın başına getirildi; ardından 3 yabancı oyuncu transferi yapıldı. Maya tutmuştu. Seri mağlubiyetlerin yerini seri galibiyetler almıştı. İç saha demiyor, deplasman demiyor; sonunda play-off katılmayı hak kazanıyordu. Bu arada Avrupa Kupası maçlarında da başarılı neticeler alınıyordu ama tabi bir yere kadar. Darüşşafaka Tekfen, Tofaş ve Fenerbahçe galibiyetleriyle iyice kendine gelen takımımız başarılı neticeler almaya devam etti.

Eski parlak günlerine dönen Banvit Avrupa Ligi finalisti Anadolu Efes ile oynadığı play-off karşılaşmasının 2 maçında da çok güzel maçlar çıkarmasına rağmen yenilmekten kurtulamadı. Buna rağmen ayakta alkışları gerçekten hak etmişti. İstanbul’daki maçta 3 periyodu da önde kapamıştık. Bandırma’da da güzel bir maç oldu. 40 dakika içinde sık sık takımda yer bulan 8 Türk oyuncumuz “bravo” dedirttirdi. Hele ikinci periyodun sonlarına doğru 13 sayı geriden gelinmesine rağmen olağanüstü bir oyunla 13-0 seri yakalayan Banvit skoru önce 35-34’le önde getirmeyi başardı. Daha sonra güzel bir enstantaneye devre bitiminin son saniyesinde yaşandı. Davon Darnell Shelton çok zor pozisyonda ve faule rağmen son saniye üçlüğüyle salonu coşturmaya yetmişti. Bir de faul atışını değerlendiren Shelton takımını soyunma odasına 41-38 önde geçmesini sağlamıştı.

Heyecan dolu anlar yaşanıyordu. Adeta kıran kırana geçen maçın galibi kabul etmek gerekir ki Avrupa Ligi ikincisi Anadolu Efes çok iyi bir takımdı. Ülke basketboluna hizmet eden önemli bir marka olan Banvit Basketbol Kulübü mutlaka desteklenmelidir. Ayni isim altında beyaz et sanayi Banvit A.Ş sponsorluğu mutlaka devam etmelidir. Yani Banvit BK basketbolda mutlaka olmalı…