Ateş Bakan (Hürriyet) : ‘’ Alınacak dersler var, sorulacak sorular…’’
Ateş Bakan (Hürriyet) : ‘’ Alınacak dersler var, sorulacak sorular…’’

Türkiye’nin önde gelen haber sitelerinden olan Hürriyet’te, Kulübümüze yıllardır destek veren duayen yazarlardan Ateş Bakan’ın bugün kaleme aldığı yazı şu şekilde:

Türkiye Basketbol Federasyonu iki yıldır ‘Basketbol Gençler Ligi’ adı altında bir organizasyon yapıyor. Euro Lig benzeri bir formatta oynuyorlar. 20 yaş altı gençlerden oluşan ve özenle seçilen 19 takım, sezon boyunca yaklaşık 40 maç oynuyor. İlk sekiz içinde bitiren takımlar play-off oynuyorlar. Kazanan takımlar ise dörtlü final. Bu hafta sonu dörtlü final oynandı. Finale, Banvit, Anadolu Efes, Fenerbahçe ve Karşıyaka kalmıştı. Aynı sıra ile sezonu tamamladılar.

Yazmak istediğim ana konu bu değil ama vurgulamam gerekiyor, Banvit şampiyon oldu. Hani şu yeni Brezilyalı patronlarının aldığı karar ile basketbola yatırımını durdukları Banvit, Türkiye Genler Ligi Şampiyonu oldu. Konu ile ilgileneneler için sürpriz değil. Ancak trajikomik bir olay… Ülkenin basketboldaki ana kaynaklarından bir tanesi, Brezilyalı bir patronun aldığı karar ile faaliyetlerini durduruyor. Bizler de izliyoruz. Ülke olarak, seyirci kalmamalıyız, ”dur” demeliyiz! Bu basketbol pınarına sahip çıkmalıyız!

Sıralama önemli elbet ancak yapılan organizasyonun yanında önemini yitiriyor. Biraz önce anlattığım ligin masrafları, Basketbol Federasyonu tarafından karşılanıyor. Geçen yıl 1999 doğumlu gençler bu ligde son genç maçlarını oyandılar. 59 çocuktan 39 tanesi bu yıl liglerde yer aldı. Hani “alt yapı, alt yapı”, diyoruz ya. Bu iş ‘demek’ ile olmuyor. Gözümüzün önünde müthiş bir örnek. ‘Basketbol kurultayı’ veya ‘basketbol şöleni’ gibi geçen bir hafta sonu yaşattılar. Tüm eski basketbolcular, hocalar, yöneticiler oradaydı. Televizyon iki gün boyunca tüm turnuvayı naklen verdi. Gençler göz önündeydi. Fark edildiler, değer verildi. Binlerce çocuk önümüzdeki yıl orada olabilmeyi arzu edecek. Çalışacak.