Türk Basketbolunun Duayen İsmi Yalçın Granit Açıklamalarda Bulundu
Türk Basketbolunun Duayen İsmi Yalçın Granit Açıklamalarda Bulundu

Yalçın Granit (Basketfaul) : ''Aydın Örs, ''Banvit’in yanındayım, ne isterlerse yaparım'' demişti. Ben de Aydın Örs’ün açıklamasına imzamı atarım.''

Türk Basketbolunun duayen isimlerinden Yalçın Granit, Türkiye’nin önde gelen basketbol sitelerinden basketfaul.com’a açıklamalarda bulundu.

Basketbolda kulüplerimiz güç günler geçiriyor. Birçok kulübün yaşadığı ödeme güçlüklerinden sonra Banvit Spor Kulübü’nün çektiği sıkıntı bunu net şekilde ortaya koydu. Basketbolumuzda Banvit denince akla hep iyi şeyler gelir. Banvit’te Türk oyuncu yetişir, oyuncuların paraları gününde ödenir, sağlık sorunları dikkatle izlenir. Üstelik kulübün başında Türkiye’de eşi benzeri olmayan saygıdeğer başkan Özkan Kılıç Bey ve onun yanında Turgay Çataloluk var. Sağlık sorunlarım sırasında beni ilk ziyarete gelen Özkan Kılıç ve ekibi olmuştu. Aydın Örs’ün “Banvit’in yanındayım, ne isterlerse yaparım” diye bir açıklaması var. Bu açıklama Aydın Örs’ün de ne kadar kaliteli ve özel bir spor adamı olduğunu ortaya tekrar koydu. Ben de Aydın Örs’ün açıklamasına imzamı atarım.

Sponsor bulmanın kolay olmadığı bu dönemde yapılacak şey belli; giderleri azaltmak ve tabii gelirleri artırmaya çalışmak. Giderleri azaltmanın ilk yolu ise yabancı oyuncu sayısını azaltmak. Yabancı oyuncu sayısının belli bir süre için ikiye düşürülmesi ile milli takım için yeni yetişecek Türk oyuncuların önü de açılır. Az sayıda yabancı oyuncu Euroleague ve Eurocup’ta başarımızı azaltabilir. Ama gözler, dikkatler Türk oyunculara çevrilmiş olacağı için kısa bir süre içinde çok daha yetenekli, hatta büyük oyuncu olma yolunda oyuncular yetiştirilebilir. Böylece bu zor süreci faydaya dönüştürebiliriz. Kaldı ki imkânı olan Fenerbahçe, Anadolu Efes gibi takımlar Euroleague'de hedeflerine uygun olarak fazla yabancı ile oynayabilirler.