Erdem Özcan (Banses) : ‘’Banvit BK Yıldızı Parlıyor’’
Erdem Özcan (Banses) : ‘’Banvit BK Yıldızı Parlıyor’’

Bandırma yerel basının önde gelen haber sitelerinden olan banses.com’da Bandırma’nın duayen gazetecilerinden Erdem Özcan’ın kaleme aldığı yazı şu şekilde:

2018-2019 sezonu Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne şanssız başlayan ve art arda aldığı mağlubiyetlerle idarecisinden oyuncusuna ve taraftarına kadar büyük üzüntü yaratan Banvit Basketbol’da alınan önlemler ve son Beşiktaş Sompo Japan galibiyetinden sonra yüzler gülmeye başladı.

Fenerbahçe Beko galibiyetine tesadüf galiba diyenler, deplasmanda Darüşşafaka ve evimizde BJK galibiyetini görünce “tesadüf değilmiş galiba” demeye başladılar. “Kümeye mi?” diye soranlar BJK galibiyetinden sonra “Play-off” yakın demeye başladılar.

Seri mağlubiyetler sonunda bir dizi önlemler alan Banvit BK’nün başarılı Başkanı Özkan Kılıç basın toplantısıyla konuya açıklık getirdiği günü hatırlıyorum. Baş antrenör değişikliği olmuş iki de yeni oyuncu alınmıştı. Toplantı hemen başında Başkan Özkan Kılıç, diğer yanlarında Sportif Direktör Turgay Çataloluk, Genel Menajer Turgay Zeytingöz ve Başantrenör Hakan Demir’in yüzlerinde büyük üzüntünün izlerini görmek mümkündü. Kolay değildi, Banvit Basketbol Kulübü kuruluşundan bugüne hiç böyle kötü bu sezon görmemişti. Türkiye Kupası Şampiyonluğunu kazanmış, ligde final oynayan bir takımdı, Avrupa Kupası maçları başarılarla doluydu. Gayri ihtiyari ağzımdan “bu da geçer yahu…” sözü çıkmıştı. Şimdi memnuniyetle görüyorum ki son BJK Sompo Japan galibiyetinden sonra karanlık günlerini geçtiğine ve artık geride kaldığına inanıyorum.

BJK Sompo Japan maçına Banvitspor çok hızlı ve kararlı başladı. Çok iyi hazırlandığı her hareketinden belli oluyordu. İki takımın en benzer tarafı Türk oyunculara daha çok süre vermeleriydi. Banvit’te İsmail Cem Ulusoy, kaptan Tolga Geçim, Rıdvan Öncel, Metehan Akyel, Şehmuz Hazer ve Ragıp Berke Atar yer alırken siyah-beyazlı ekipte de eski Banvit BK oyuncusu kaptan Erkan Veyseloğlu ve 7 Türk oyuncusu yer aldı. Her iki ekipte Türk oyunculara yer verilmesi basketbolumuz adına sevindirici olduğunu söyleyebilirim. Banvit çok hırslı ve kazanmakta kararlı olduğunu yazımın hemen başında söylemiştim. Nerden belli oldu… 10 dakika süreli 2. periyotta Banvit 14 sayı üretirken BJK sadece 4 sayı üretebilmişti. Evet sadece 4 sayı. Ve misafir takımın öne geçme gayretlerine etkili savunma ve isabetli üçlüklerle izin verilmedi. Banvitspor, başarılı Koç Hakan Demir’in söylediği gibi “takım gibi oynadılar”. Galibiyette Demir’in de mutlaka önemli payı vardı. Koç Demir tam yerinde ve zamanında yaptığı oyuncu değişikliğiyle galibiyette önemli rol oynadı.

Gelelim taraftarlara… Centilmenlik madalyası sahibi Banvit seyircisinin coşkulu destekler arasında BJK taraftarlarının yaptığı gibi asla toplu olarak koro halinde küfürlü tezahüratı olmamıştır. Onun için maçlara aileler gelir ve bir aile havası içinde maçlar izlenir. 200 kadar Beşiktaş taraftarları hem de koro halinde söyledikleri küfürlerle sanki maça gelmemişlerdi. Takımını desteklerken küfürü tercih edince hakem kararıyla tüm BJK taraftarları dışarı çıkarıldı ve salona huzur geldi.

Kaliteli geçen maçı Banvit BK alnının teriyle 76-67 kazanınca play-off ümitleri de artmış oldu. Böyle bir takıma km sponsor olmak istemez ki? Basketbolda olsun futbolda olsun hemen her takımın bir sponsoru var. Sponsorluktan vazgeçen Brezilyalı beyaz et sanayi Banvit A.Ş nezih bir spor kolu olan basketbola neden destek olmaz k? Onun için Brezilyalı şirketin kararını yenden gözden geçirmesini dilerim.