Erdem Özcan (Banses) : ‘’Bu Kulüp Yaşayacaktır.’’
Erdem Özcan (Banses) : ‘’Bu Kulüp Yaşayacaktır.’’

Bandırma yerel basının önde gelen haber sitelerinden olan banses.com’da Bandırma’nın duayen gazetecilerinden Erdem Özcan’ın kaleme aldığı yazı şu şekilde:

Şehrimizin ve ülke ekonomisinin gurur abidesi beyaz et sanayi Banvit A.Ş’nin 1994 yılından beri sponsor olduğu Banvit Basketbol Kulübü ile uzun süren desteğin sonuna gelindi. Konu daha 2 yıl önce şirket el değiştirdiği günlerde de konuşuluyordu; bugüne kadar da zaman zaman konuşulduğu için Banvit A.Ş.’nin yeni sahibinin bu kararına şaşırmadık.

Bilindiği gibi Banvit A.Ş.’yi bir Brezilya’lı ama satın alınca herkesin aklına sadece bir soru gelmişti: Banvit Basketbol Kulübü ne olacak? Brezilyalı şirket desteği sürdürecek miydi? O günlerde yine kulüp başkanı Özkan Kılıç’ın açıkladığı gibi basketbol kulübü beyaz et sanayinden ayrı bir kuruluştu. Yani Banvit Basketbol Sportif A.Ş ve Bandırma Kırmızı Basketbol Sportif A.Ş. beyaz et sanayinden ayrı bir kuruluş olduğu için Brezilyalı şirket desteğini çekse bile bir başka sponsor ile yola devam edilebilirdi. Brezilyalı yeni şirket yöneticilerine 2 yıl daha destek verdikleri için teşekkür etmeliyiz. Ama şirket Bandırma’da Kurulu olduğu için sponsorluğun devam etmesi çok uygun olacaktı ve mutlaka Bandırmalılar bunu takdir edeceklerdi. Neden vazgeçtikleriyle ilgili kesin bir gerekçe ise yok.

İşte şimdi zaman zaman konuşulan konu bugün gerçek oldu. Sponsor şirket resmi açıklamasında desteğini çektiğini söyledi. Peki şimdi ne olacaktı? Bu güzelim spor dalı kapanacak mıydı? Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç basın açıklamasında kesin bir ifadeyle “BU KULÜP YAŞAYACAKTIR” diyerek yüreğimize su serpti.

Açıklamanın bir yerinde,“…Tüm spor ve basketbol kamuoyuna, Fair-Play Ödülü sahibi sağduyulu taraftarımıza, bünyemizde bulunan 10 yaşında lisanslı sporcu çocuğumuzdan, en büyüğüne ve tüm Banvit Basketbol Ailesine açık ve net olarak söylemek isterim ki ‘BU KULÜP YAŞAYACAKTIR’” denildi. Evet gerçekten Türk Basketbolunun gözbebeği Banvit BK yaşamalıdır.

Banvit BK sadece yalnız başına bir basketbol kulübü değildi. O bir okul… Burada küçük yaşlardan itibaren sporcu yetiştiriliyor. En iyi imkânlar sunuluyor… Bandırma’da basketbol 1957 yılında ŞMG Lise ve Ortaokul’da başladı ve koca okulda sadece bir tane basketbol topu vardı. Evet sadece 1 top. Bugün öyle mi? Banvit BK sayesinde Bandırma ismi yurt içinde yurt dışında ülkemiz adıyla anılır hale geldi. A takımı yanında Bandırma Kırmızı ve şu anda Gençler Ligi’nde şampiyonluğa koşan Banvit Gelişim Takımı sayesinde basketbol geniş bir kesime yayıldı. Bugün birçok basketbol takımında Banvit’de yetişen oyuncuları görmek gurur verici.

Böyle bir kulübü yaşatmak konusunda Banvit Basketbol Kulübünün başarılı Başkanı Özkan Kılıç‘ın son sözü kulübün yaşaması konusunda ne kadar kararlı olduğunun kanıtıydı: “…Basketbol kamuoyunun oluşturduğu büyük sinerji ve tarifsiz destek Kulübümüzün gücü, iradesi ve konumunun en büyük kanıtı olduğunu düşünüyor ve arkadaşlarım adına “SÖZ VERİYORUM”