Önder Balıkçı (Bandırma Manşet) : ‘’Banvitspor Yıkılmaz.’’
Önder Balıkçı (Bandırma Manşet) : ‘’Banvitspor Yıkılmaz.’’

Bandırma Yerel Medyası’nın duayen gazetecilerinden Önder Balıkçı’nın Bandırmamanşet.com internet sitesinde kaleme aldığı yazı şu şekilde:

İlk gençlik yıllarımın Bandırmasında bir grup basketbol sevdalısının, ilçemiz basketboluna önemli katkıları olmuştu. Bunlardan bazılarının isimlerini şöyle sayabilirim: Ayhan Özgür, Burhanettin Özgür, Engin Bayraktar, Özcan Döker (Pala Ahmet), Noyan, Güner Kocabay, Erdem Özcan, Ali Ekici, Hasan Ekici, Saim Öztaylan, Necdet Türkeri (Maymay Necdet), Ruşen Tosun, Orhan Ergüneş, Taner Kocabay, Hamit Pamukçu, Ergün Gürel, Savaş Kalkan, İbrahim Tekeli, Sedat (Fıs Fıs), Aydoğan (Ayduş), Ahmet Aksu, Argun (Teka), Hakkı Perçin.

O dönemin gençlerinin, sahilde, eski Bandırma Ortaokulu önündeki beton sahada yaptığı basketbol maçlarını çok kalabalık basketbol sever topluluğu büyük bir zevkle izlerdi.

O dönemlerde Şehit Mehmet Günenç Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve Ticaret Lisesi arasında oynanan maçlar da büyük çekişmelere sahne olurdu. 1987-1992 yılları arasında ise Bandırma´daki bazı amatör spor kulüpleri, basketbol branşına da eğildiler. Sunullah Gençlerbirliği, Çelikspor, Sanayispor, 17 Eylül, Etispor ve Gönenspor basketbol takımları Balıkesir bölgesi amatör basketbol liginde mücadele ettiler.

Tabii bu çabalar hep amatörce olmasına karşın saygıya değerdi.

Ve 1994 yılında Banvitspor, Türk basketbolunda güneş gibi doğdu.

Banvitspor, kurulduğu günden bu yana çok istikrarlı adımlarla Bandırmayı tam bir basketbol kenti yaptı. Bu başarıda Görener ailesi başta olmak üzere yıllardır Banvit Basketbol Kulübü´nün başkanlığını yürüten Özkan Kılıç´ın payı çok büyüktür ve alkışa değer.

Banvit Vitaminli A.Ş.´nin, Brezilyalı şirkete satılmasından sonra bu şirket, iki yıllık anlaşması dolar dolmaz, Kamuoyu Aydınlatma Platformu´na(KAP) yaptığı açıklamada sponsorluktan çekildiğini açıkladı.

Bu kararı saygıyla karşılamak mümkün değildir. Bandırma´da ticaret yapmaya gelen bir şirket, Bandırma´ya saygılı ve duyarlı olmalıydı.

Ancak bünyesinden yetiştirdiği çok sayıda oyuncu hâlen Basketbol Süper Ligi´nde forma giyen Banvitspor, şimdiye dek olduğu gibi bu zorluğu da mutlaka aşacaktır.

Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç ve ayrı bir şirket olan kulübün yönetiminde büyük bir özveriyle görev yapan yöneticilerin, kulübün başarılı bir çizgide yaşaması için her çeşit önlemi alacaklarından kuşku duymuyorum.

Brezilyalı şirkete gelince.

Bandırma, ilçesine yapılan bu ihaneti unutmaz, unutmamalı.