İrfan Duroğlu (Balıkesir Haberci) : ''Banvit Balıkesir'dir...''
İrfan Duroğlu (Balıkesir Haberci) : ''Banvit Balıkesir'dir...''

Balıkesir’in yerel medya sitelerinden habercigazetesi.net internet sitesinde İrfan Duroğlu’nun kaleme aldığı yazı şu şekilde:

Bu defa ‘Bence’nin öznesi Balıkesirspor değil Banvit Basketbol olsa da sorunun temeli, aynı nedene dayanıyor.

Kısaca Banvit olarak bilinen Bandırma Vitaminli Yem Sanayi Anonim Şirketi’nin Pazartesi günü Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı, Banvit Basketbol ve Bandırma Kırmızı ile olan tüm sponsorluk sözleşmelerinin yenilenmeyeceği bildirimi, gündeme bomba gibi düştü.

Aslında bu bildirim, malumun ilanından başka bir şey değildi.

Bundan iki yıl önce Banvit’in %79,48 hissesi BRF ile Katar Yatırım Otoritesi ortaklığına devredildi. Bu ortaklığın büyük hissedarı olan Brezilyalıların basketbola çık sıcak bakmadığı biliniyordu. Buna rağmen, geçiş sürecinin sorunsuz olması için Banvit Basketbol ve Bandırma Kırmızı ile iki yıllık sponsorluk sözleşmesi imzalamayı ihmal etmediler.

Bu durumu ve yaşanabilecek sorunların en aza indirilmesi için bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini birkaç kez bu köşe yazdım. Hatta bir defasında Banvit’in İstanbul’da faaliyet gösteren hakla ilişkiler şirketinden arayıp, bu konuyu dile getirme sebebimi sormayı ihmal etmediler.

Şimdi ise o dönemde imzalanan ve önümüzdeki günlerde süresi dolacak sponsorluk sözleşmesinin yenilenmeyeceği duyuruldu.

Bu da yeni bir sorunu Balıkesir’in kucağına bıraktı…

Banvit Basketbol’un yönetimi bu iki yıllık dönemi nasıl değerlendirdi? Sorun yaşamamak için ne tür tedbirler aldı? Turuncu-yeşilli kulübün gelecek planları ne şekilde revize edildi?

Bu sorunların cevaplarını bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da Banvit Basketbol’un hayatına ve Balıkesir ile ülke sporuna katkı sağlamaya devam etmesi gerektiğidir. Bunun için de herkes bedenini taşın altına koymalıdır.

Karesi Belediye Başkanlığı döneminde ilçenin sporuna kattıklarını ve Karesispor ile basketbol sevgisini yakından bildiğimiz, henüz koltuğuna ısınmaya çalışan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın nur topu gibi bir sportif sorunu daha oldu diyebiliriz.

Daha önce BEST, “yokum” dediği için BEST Balıkesir’in başına gelenleri biliyoruz. Balıkesir, o süreçte iyi bir sınav veremedi ve mavi-beyazlı kulüp, faaliyetlerini sonlandırdı. Bu defa aynı hatanın tekrarlanmaması lazım.

Banvit Basketbol-Karesispor arasındaki iyi giden işbirliğinde katkısının büyük olduğunu düşündüğüm Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ivedi olarak, konuya müdahil olup, acil eylem planı oluşturulmasına öncülük etmesi gerekir.

Banvit Basketbol, Bandırma’nın olduğu kadar Balıkesir’in tanıtımına büyük katkı sağlarken, ülke basketbolunu Avrupa arenasında da başarıyla temsil etmektedir. Bu tablonun devamı Balıkesir için büyük kazanç olacaktır.