Banvit BK Başantrenörü Hakan Demir Basketfaul’e Açıklamalarda Bulundu
Banvit BK Başantrenörü Hakan Demir Basketfaul’e Açıklamalarda Bulundu

Türkiye’nin önde gelen basketbol sitelerinden basketfaul.com internet sitesinin sorularını yanıtlayan Banvit BK Başantrenörü Hakan Demir’in röportajı şu şekilde:

İkinci yarı başlarken ligin son sıralarında yer alan Banvit gün itibariyle play-off'ların adayları arasına girdi. 13 maçta içlerinde Fenerbahçe, Türk Telekom, TOFAŞ, Darüşşafaka dahil 9 galibiyet ve sadece 4 mağlubiyet Banvit'i lig sekizincisi ile puan puana getirdi. Bu büyük başarı sırasında elbette yabancıların payı çok büyüktü ancak yerliler ciddi sorumluluk aldı, 3 yabancıyla oynanan son maçlarda katkıları daha da arttı.

* Burası altyapısı yıllardır çok iyi organize edilen ama gerek ligde, gerekse Avrupa'daki hedefleri nedeniyle iskeleti yabancı ağırlıklı bir kulüptü. Bazı altyapı oyuncuları süreler aldı ancak bu sezon tam anlamıyla vitrine çıktı. Belki de oyuncuların hazır olması bakımından doğru zaman bugündü.

* BGL maçlarını da izliyorum ve en kaliteli oyuncuların bu kulüpte olduğunu görüyorum. Altyapıdan yetişip A Takım'da oynamaya başlayan oyuncular diğer yaş gruplarındaki Banvitliler için de önemli bir mesaj ve moral kaynağı.

* Altyapıdan yetişip A Takıma yükselen oyuncular kulübü sahiplenir ve kapasitelerini sonuna kadar zorlar. Şimdi Banvit'in altyapısından gelenlerle bunu yaşıyoruz. Barcelona, Real Madrid'in en iyi oyuncuları da kulübün kendi altyapılarından yetiştiler ve maksimumlarını vererek büyük oyuncu oldular.

* Oyuncularımızın bazı bireysel eksiklikleri olabilir ve bunlar zaman içinde halledilebilir ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kapasiteleri çok yüksek ve kulübün kendilerine sunduğu fırsatlar sayesinde çok maç yaparak hepsi yaşlarının üzerinde deneyime sahip. Bu nedenle sahada çok rahatlar ve rakipleri çok kariyerli de olsa maçı nasıl çevireceklerini biliyorlar.

* Bu sene kimlerle maç kazanılırsa onlarla oynuyoruz, ilk başta yabancı ağırlıklı oynadık ama yabancılar sakatlandığında çok endişem olmadı, yerlileri tanıdıkça güvenim arttı, yapabileceklerini gördüm. Antrenör oyuncusuna güvenip sistem oturttuğunda her şey daha kolay.

* Bu çocuklar yıldız, genç, ümit milli takımlarında oynayarak bugünlere geldi. Bana göre hepsi de zaman içinde A Milli Takım'a aday. En önemlisi gelişmeye çok açık ve istekliler. İzin günlerinde hepsi kulübün içinde, salonda yaşıyor ve çalışmaya geliyor. Bu oyuncularla yola çıkılır.

* Banvit'in ortamı yetişmeleri için müthiş fırsat sunuyor ama kariyer seçimlerini doğru yapmaları ve gelişimlerini engelleyecek ortamlarda olmamaları gerekiyor.

* Bu arada yabancıların da katkısını teslim etmemiz gerekir. Halen sakatlığı süren Gary Neal çok şey verdi, bizi zor durumdan çıkardı. Gençlerle çok uyumlu çalışan, onlara saygı gösteren, paylaşmayı bilen yabancılarımız bugünkü pozitif tabloya çok yardımcı oldu.