Basketfaul (Halil Atlı) : TBL'de Haftanın Takımı Bandırma Kırmızı
Basketfaul (Halil Atlı) : TBL'de Haftanın Takımı Bandırma Kırmızı

23. Hafta’nın kapanış karşılaşmasında; oynadığı son altı haftadan 5 galibiyet çıkartan Konyaspor evinde, Bandırma Kırmızı’yı konuk etti. Bandırma ekibi ise oynadığı son 6 haftadan 3 galibiyet çıkartabilmişti ve bu maçtan çıkartılacak bir galibiyet her iki takım adına da farklı amaçlar güderken, haftanın son karşılaşmasından oynadığı iyi ve enerjik basketbolla galip gelerek ayrılan taraf konuk ekip Bandırma Kırmızı oldu.

Maça skor üreterek başlayan taraf Alperen Şengün’ün sırtı dönük oyunundan bulduğu basketle Bandırma Kırmızı oldu. Maça fırtına gibi başlayan Bandırma Kırmızı; açıkçası geçen seneden bu yana özlediğim basketbol kimliğini, en net şekilde bu maçta oynanılan bu sekansla beraber tam manasıyla gösterdi diyebilirim. Open–court’ a korkusuzca atak eden, saha içi dağılımı pozisyon fark etmeksizin açık ve dengeli olan Bandırma Kırmızı, bu profiliyle ve özgüvenli başlangıcıyla maça da (0 – 9)’ luk bir seri ile başladı. Bu sekansta ise ev sahibi Konyaspor, Bandırma Kırmızı’nın istekli savunmasına karşı şut pozisyonları bulsa da yüzde olarak kötüydü ve skor üretemedi. Hemen bu sekans akabinde Konyaspor kanadında Coach Cengiz Karadağ’ ın molası geldi. Çeyrekte moladan sonra geri kalan kısımda Bandırma Kırmızı geçiş hücumlarından istediğini –çeyrek başında olduğu kadar– alamadı ve sete sette de Konyaspor müdafaasına karşı topu kontrol etmekte zorlandığı kısımlar oldu. Konyaspor ise hücumda daha fazla doğruyu seçerek hücum etti ve çizgi gerisinden de Murat Kozan’ la maça tutundu ancak ilk çeyreğin son 1 dakikasında tekrar bir ivme yakalamayı başaran Bandırma Kırmızı, skordaki üstünlüğünü kontrol ederek ikinci çeyreğe (15 – 24)’lük skorla avantajlı başlayan taraf oldu.

İkinci çeyrek karşılıklı top kayıpları ve boş hücumlarla başlarken, ilk sayı sportmenlik dışı faulle durdurulan Calvin J. Godfrey’nin buradan doğan serbest atışları 2/1 kullanmasıyla beraber Konyaspor lehine geldi. Sıradaki hücumda yine Calvin J. Godfrey’nin tepeden bulduğu 3 sayılık basketle skor farkını [5] sayıya düşüren Konyaspor, savunmada da aktif kalarak sertleşmeye gayret etti. Ancak Bandırma Kırmızı tepeden organize ettiği aksiyonlarla ve low–post düzenleriyle boyalı alanı iyi kullanarak kontrolü elinden bırakmadı ve Alperen Şengün –ilk çeyrekte olduğu gibi– bu çeyrekte de takımına ciddi katkı sağladı. Konyaspor ise aynı sekanslarda çizgi gerisine biraz yığılı kalsa da skor üretmeyi başardı ve çeyrek sonuna doğru farkı [2] sayıya kadar kapatsa dahi (37 – 39) Bandırma Kırmızı bulduğu hızlı hücumlar ve devrede bitime (00:05) saniye kala David D. Joseph’in coast to coast bulduğu lay–up basketle soyunma odasına (38 – 43) önde giden taraf oldu.

Üçüncü çeyreğe skor üreterek başlayan taraf, boş geçen Bandırma Kırmızı hücumundan sonra Hamit Sezaver’ in kaydettiği 3 sayılık basketle Konyaspor oldu ve farkı çeyrek başında tekrar [2] sayıya düşürmeyi başardı. Bandırma Kırmızı çeyrek başında yüzdesiz kalırken, hem kendi profilinden uzaklaşmış bir görüntü verdi hem de çizgi gerisine yığılı kalarak hücum etti. Buna karşın hücumda topu paylaşan ve 1on1’e atak ederek doğruyu bulan Konyaspor bu çeyrekte bitime (07:56) dakika kala Mert Celep’in hızlı hücum üzeri kaydettiği basketfaulle skora dengeyi de getirmeyi başardı (45 – 45). Maçın daha fazla sete set pozisyonlarda oynanması savunmadaki sertlik düzeyini de yukarı çekerken, bu sekansta araya hızlı hücumları sıkıştıran taraf –maçın başında olduğunun aksine– Konyaspor oldu ve yine Mert Celep’in hızlı hücum üzeri kaydettiği basketle Konyaspor skoru lehine kırmayı da başardı (47 – 45) (06:54). Bandırma Kırmızı ise yine tepeden organize ettiği hücumlarla rakibine direnerek skor üretmeye devam etti ve Atakan Erdek’ le birlikte David. D. Joseph’in kaydettiği 3 sayılık basketlerle tekrar öne geçmeyi başardı. Çeyrekteki son kısımda oyunun temposu tekrar yükselirken, kontrolü –hem yüzdeli atarak hem de savunmadaki agresivitesiyle– tekrar eline alan Bandırma Kırmızı, son çeyreğe de (59 – 62) önde girdi.

Son çeyreğe skor üreterek başlayan taraf sportmenlik dışı faulle durdurulan Alperen Şengün’ ün kaydettiği 2/1 serbest atışla Bandırma Kırmızı oldu. Ancak daha sonraki sekansta ev sahibi Konyaspor (5 – 0)’lık bir seri yakalamayı başardı ve tekrar öne geçti (64 – 63). Çeyrek başından itibaren yaklaşık 4 dakikalık sürede savunmada pozisyon müdafaasını iyi yapan Konyaspor’a karşı hücumda istediklerini uygulayamayan Bandırma Kırmızı, skor üretmekte güçlük çekse de kendi savunma sahasında sertliğe devam ederek enerjik kaldı ve rakibine kolay sayı şansı tanımadı. Maç skorundaki diferans son 3 dakikaya kadar kopmazken, bu kısma kadar heyecanlı up&down’ lar oynandı. Bitime (02:47) dakika kala molasına giden Konyaspor, mola üzeri oynadığı hücumdan Hamit Sezaver’ le uygun şut pozisyonunu bulsa da skor üretemeden döndü ve Konyaspor savunmada kombine müdafaa düzeni denedi. Bu müdafaaya karşı iki kez çembere giden Bandırma Kırmızı, ikinci seferde Eray Akyüz’ün kaydettiği lay–up basketle farkı [4] sayıya kadar açmış oldu (70 – 74) (01:49). Geriye kalan sekansta Konyaspor’un canı serbest atışlardan yandı diyebilirim ve en son pozisyonda faulle durdurulan Hamit Sezaver bu pozisyondan doğan 3 serbest atışın ilkini kaçırınca tüm senaryo değişti. İkinci serbest atışı sayıya çeviren Hamit Sezaver, üçüncü ve son serbest atışı bilerek kaçırdı ancak top Bandırma Kırmızı’ da kaldı. Böylelikle 23. Hafta’nın kapanış karşılaşması sürprizle bitti ve maçın tamamına yakınını iyi oynayan Bandırma Kırmızı, sahadan (72 – 74) galip gelerek ayrıldı. 8. galibiyetini alan Bandırma Kırmızı’nın artık alt sıralarla arasını açtığını söyleyebilirim. Konyaspor ise 14 galibiyette kalarak 5. sıraya geriledi.

Maçın Oyuncusu : Alperen Şengün – 22 Sayı, 7 Ribaund, 2 Blok (16.4+/-)

TBL 23. Haftanın En’leri

Haftanın Takımı

:

Bandırma Kırmızı

Haftanın Koçu

:

Ayberk Alen (Bandırma Kırmızı)

Haftanın Genç Oyuncusu

:

Alperen Şengün (Bandırma Kırmızı)