Ümit Avcı (Milliyet) : Banvit’e İtalyan Engeli
Ümit Avcı (Milliyet) : Banvit’e İtalyan Engeli

Türkiye’nin duayen gazetecilerinden Ümit Avcı’nın Milliyet’te kaleme aldığı yazı şu şekilde :

FIBA Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz Banvit, deplasmanda 2 sayı farklı yenildiği Alman Bamberg’e rövanşta da 88-85 yenildi, çeyrek finali göremeden elendi. 

Bamberg, bu kupanın favorilerinden, kadrosunda Zisis, Hicman ve dün gecenin yıldızı Rice gibi çok önemli ve tecrübeli 3 lider var. Banvit’in bu takıma karşı deplasmanda sadece 2 sayıyla yenilmiş olması, dün için hepimizi umutlandırmıştı. Ama umutları  32 sayı atan Rice ile İtalyan hakem Baldini yıktı. 

Ev sahipliği yaptığımız Avrupa Şampiyonası’nda Manuel Mazzoni’nin yönetimini gördükten sonra İtalyan ve hakem kelimesi yan yana geldiğinde tüylerimizin diken diken olmasının da haklılığı anlaşıldı. İnanılmaz kararlar verdi, tartışmalı her düdükte onun imzası vardı. Belki de Bamberg coachu olan vatandaşı Federico Perego’yu üzmek istemedi ama iddia ediyorum, dünkü maç Bandırma’da, Banvit’in yıllardır yarattığı o medeni ortamda değil, başka bir salonda olsa gece öyle kolay tamamlanamazdı.

Maça savunmada kötü başlayan ve Bamberg’e ilk 5 dakikadaki tüm hücumlarında sayı şansı tanıyan Banvit’in 5 genç Türk’ü daha ilk çeyrekte aynı anda sahaya sürerek oyuna ortak oluşu, gecenin güzel görüntülerindendi. Ancak Rice başta olmak üzere öyle tecrübeli isimlere sahipti ki Bamberg, Banvit’e her yakalandığında hamle yapmayı bildi. Tabii ki bunda temsilcimizin tecrübe eksiği de, sakat olan Moore’dan yoksun oynaması da, Shelton ile Neal gibi iki ismi son bölüm hariç maça sokamaması da etkiliydi. Ama onların devreye girdiği son bölümde Banvit 10 sayıdan geri gelip skoru da eşitledi. Son dakikada kazanmaya yaklaştı ama dedik ya, İtalyan’a takıldı.

Bu dün sahada olandı ama Türk Basketbolu da FIBA düzeyinde bir İtalyan antrenörün takımıyla çıktığı kader maçında bir İtalyan hakemin atanmasını önleyecek güce ulaşmalı.