Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde Son 16 Turu'nda Rakibimiz Belli Oluyor
Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde Son 16 Turu'nda Rakibimiz Belli Oluyor

Geçtiğimiz Çarşamba günü oynanan Basketbol Şampiyonlar Ligi Normal Sezon son maçları ile 16 takım (gruplarda ilk 4 sırayı alan takımlar) Play-Off turuna katılmaya hak kazandı. Şampiyonanın ikinci turu için yapılacak olan kura çekimi organizasyonu 8 Şubat Cuma günü saat 14:00’te Basketbol Evi'nde düzenlenecek.

Kura çekimi organizasyonu championsleague.basketball web sitesinden de canlı yayınlanacak. Kura çekimi Play-Off'u oluşturan iki aşamanın eşleşmelerini tayin edecek: Son 16 Turu ve Çeyrek Final eşleşmelerini.

Play-Off Kura çekimi için, adını üst tura yazdıran 16 takım, Grup aşamasında bitirdikleri sıralamaya göre torbalara eleştirilecekler. Grup Maçlarını 1. sıra tamamlayan takımlar 1. torbada, 2. sıra tamamlayan takımlar 2. torbada, 3. sıra tamamlayan takımlar 3. torbada, 4. sıra tamamlayan takımlar 4. torbada olacak.

Son 16 Turu Kura Çekimi

Maçlar 2 raund şeklinde (5/6 Mart ve 12/13 Mart) karşılıklı oynanacak.

Gruplarında birinci (1. Torba) ve ikinci (2. Torba) sırada yer alan takımlar seri başı olacaklar ve Son 16 Turunun ikinci maçını evlerinde oynayacaklar. Gruplarında üçüncü (3. Torba) ve dördüncü (4. Torba) sırada yer alan takımlar ise seri başı olmayacaklar ve Son 16 Turunun birinci maçını evlerinde oynayacaklar.

Kura Çekimi öncelikle 2. ve 3. torbalardan başlayacak. 3. torbadan Seri Başı olmayan takım çekildikten sonra 2. Torbadan Seri Başı olan takım çekilecek. Torbadaki tüm takımlar çekilene kadar bu süreç devam edecek. Böylece Son 16 Turunun ilk 4 eşleşmesi belirlenmiş olacak.

Sonrasında 1. ve 4. torbadaki takımlar çekilecek. 4. torbadan Seri Başı olmayan takım çekildikten sonra 1. Torbadan Seri Başı olan takım çekilecek. İlk eşleşme Son 16 Turunun 5. maçı olacak. Torbadaki tüm takımlar çekilene kadar bu süreç devam edecek.

Kura Kısıtlamaları

Aynı Grupta yer alan takımlar birbirleriyle eşleşemez. Aynı ülkede yer alan takımlar eşleşebilir.

Çeyrek Final Eşleşmeleri

Maçlar 2 raund şeklinde (26/27 Mart ve 2/3 Nisan) karşılıklı oynanacak.

5-6-7-8 numaralı eşleşmelerin galipleri (4. Torba vs 1. Torba) seri başı olacak ve Çeyrek Finalin ikinci maçını evlerinde oynayacaklar. İlk 4 eşleşmenin galipleri (3. Torba vs 2. Torba) seri başı olmayacaklar ve Çeyrek Finalin ilk maçını evlerinde oynayacaklar.

İlk önce Seri Başı olmayan eşleşmelerin (1-2-3-4 numaralı maçlar) kura çekimi yapılacak, sonrasında Seri Başı olan eşleşmelerin (5-6-7-8 numaralı maçlar) kura çekimi yapılacak. Ortaya çıkacak ilk eşleşme 1 numaralı müsabaka olacak ve Çeyrek Finalin diğer eşleşmeleri aynı şekilde belirlenecek.

Kura Kısıtlamaları

Bu kura çekiminde herhangi bir kısıtlama yoktur.

Final Four organizasyonun hangi salonda düzenleneceği Çeyrek Final maçlarının bitiminde, Nisan ayının ilk haftasında açıklanacaktır. Yarı-Final eşleşmelerini belirleyecek kura çekimi, bir sonraki hafta Final Four'a ev sahipliği yapacak salonda yapılacaktır.