İlker Yıldız (Basketfaul) : ‘’Ben de Kendimi Banvit Basketbol Kulübünün Bir Ferdi Hissediyorum.’’
İlker Yıldız (Basketfaul) : ‘’Ben de Kendimi Banvit Basketbol Kulübünün Bir Ferdi Hissediyorum.’’

Türkiye’nin önde gelen basketbol sitelerinden basketfaul.com internet sitesinde İlker Yıldız’ın kaleme aldığı yazı şu şekilde :

Banvit Basketbol Kulübü yetiştirdiği oyuncular ile Türk basketboluna çok değerli katkılarda bulunmaya devam ediyor. Bu değerli katkılar ön plana çıkarılarak, hem Banvit kulübümüzün çalışmalarına destek olunmakta hem de diğer kulüplerimizin örnek alması sağlanmaktadır. Türk basketbolumuzun duayenlerinden Sayın Aydın Örs’ün Banvit Basketbol Kulübümüzü ziyareti de bu açıdan çok önemliydi. Sayın Aydın Örs’ün Banvit Basketbol Kulübümüzü ziyaretindeki konuşmasında sarf ettiği cümleler, bizim basketbola bakışımızın ne olması gerektiğiyle ilgili çok önemli ipuçları taşımaktadır. Sayın Örs’ün konuşmasında geçen şu cümle beni çok etkiledi: “Kendimi bir ferdi olarak hissettiğim Banvit Baskebol Kulübü’nün altyapı ve üstyapısıyla Türk Basketbolu’na daha uzun yıllar hizmet etmesini canı gönülden diliyor ve istiyorum.’’ Dikkat ederseniz Sayın Örs, “Kendimi bir ferdi olarak hissettiğim Banvit Baskebol Kulübü” cümlesini özellikle kullanmıştır. Evet, gerçektende birinci önceliği Türk basketbolunun gelişimi olan herkes, tıpkı Sayın Aydın Örs gibi kendisini Banvit Baskebol Kulübü’nün bir ferdi olarak hissetmelidir.

Önceliği Türk basketbolunun gelişimi olan bizler kendimizi Banvit Baskebol Kulübü’nün bir ferdi olarak hissetmemiz çok tabiidir. Adeta bende kendimi Banvit Baskebol Kulübü’nün bir ferdi gibi hissediyorum. Çünkü gerek Banvit ve gerekse Bandırma Kırmızı takımlarına gönülden bağlı durumdayım. Yerli oyuncularımızın yetişmesi için çırpınan bir kulübümüzü desteklememek elde değil (tabii ki öncelikle şehrimin takımı Adatıp Sakarya Büyükşehir Basketbol’u destekliyorum). Banvit Basketbol Kulübümüz çoğu spor kulübümüze de örnek olmaktadır. Spor kulüplerimizin çoğu yarışmacı takım olacağız diye katıldıkları liglerde 3-5 seneye kalmaz liglerden çekileceklerine, yetiştirici veya proje takımı olarak kalmayı öncelikli hale getirerek sürdürülebilir olmayı başarmalıdırlar. Kulüplerimizin basketbolumuza (sporumuza) yapacağı en önemli katkı: Uygun bütçelerle devamlılık sağlamak ve bu şekilde bulundukları şehirde (veya ilçede) basketbol kültürünü devam ettirmektir. Bu açıdan bakıldığında Banvit Basketbol Kulübümüz ülke basketbolumuza çok iyi bir örnek teşkil etmektedir. Onlarca kez yazılarımda Banvit Basketbol Kulübü emekçilerine teşekkür ettim. Yinede Türk basketboluna kattıkları karşısında benim cümlelerimin yetersiz bile kaldığını söyleyebilirim. Ama benim katkımda ancak bu cümleleri yazmak, gönülden desteklemek ve kendimi onların bir parçası olarak görmekle sınırlı kalmaktadır.

En Genç Yerli Oyuncu Yaş Ortalamasına Sahip Takım : Banvit BK

Kadrosunda en genç yerli oyuncu ortalamasına sahip takım ise Banvit oldu. Banvit’te ilk yarı sonunda süre alan 8 oyuncumuzun yaş ortalaması 21,17 olarak gerçekleşti. Ayrıca Banvit’te forma giyen 8 oyuncumuzun da Banvit altyapısından yetişen oyuncular olması da ayrıca bahsedilmeye değer çok önemli bir örnektir.