Erdem Özcan (Banses) : ‘’Avrupalı Banvit’’
Erdem Özcan (Banses) : ‘’Avrupalı Banvit’’

Bandırma'nın önde gelen yerel haber sitelerinden banses.com internet sitesinde Bandırma'nın emektar gazetecilerinden Erdem Özcan tarafından kaleme alınan yazı şu şekilde :

FİBA Şampiyonlar Ligi A Grubu’nda oynanan Banvit- Sidigas Avellino basketbol maçına gelenler 2 saate yakın zevkli mi zevkli, heyecanlı mı heyecanlı güzel bir maç izleme şansını yaşadılar. Hele mola aralarında Banvit maskotlarının oyun havaları, taraftarların gösterileri, Başkan Özkan Kılıç’ı da coşturdu; oyuncuları da ateşlemeye yetti. Taraftarlar geldiğinden beri yenilgi yüzü görmeyen başantrenör Hakan Demir’e maç öncesi büyük bir aşte fotoğrafının altında “Sinyor Hakan Demir. Bazı duygular sadece Banvit BK formasıyla yaşanır” yazarak teşekkür edildi. Dolu dolu geçen basketbol gecesinde (A) Milli Basketbol Takım Antrenörü Aydın Örs şeref misariydi. Bir başka ilginç not: Diğer uzun boylu oyuncuların yanında basketbolda kısa sayılan 1.83 m boyu ile İtalyan oyuncu Keifer Sykes tek başına 43 sayı attı. Yani 88 sayısı olan İtalya takımının nerdeyse yarısı olan 43 sayısıyla tüm izleyenlerin takdirini kazandı.

Ama övgü kazanan Banvit’te daha fazla oyuncu vardı. 24 sayıyla oynayan ve smaçlarıyla karşı takımın sinirlerini bozan ama kendi taraftarlarını coşturan Jordan Morgan ki, sanıyorum skorbord bile onun smacına dayanamadı 15 dakika ara verildi 24 saniye skorbordun tamiri için. 18 sayı ile oynayan ve isabetli üçlükleriyle takımını rahatlatan Gary Neal yanında birlikte uyum içinde oynayan Moore, Shelton, Perez de galibiyette önemli rol oynadılar. Peki bizim Türk oyuncularımız ne yaptı. Mesela Metehan Akyel… 10.38 dakika oynamasına rağmen 8 sayısıyla başarılıydı. Hele 2. periyodun hemen başında rahat bir sayı bulan genç Ragıp Atar’ın ardından McKenzie Moore’un isabetli üçlüğünün ardından yine Ragıp ve İtalya ekibinin şaşkınlığından istifade eden Metehan ile İsmail Cem Ulusoy’un da art arda basketleri konuk ekibe mola aldırmaya yetti. Bu arada skor 11 sayı farkla 37-26 idi. Rıdvan Öncel neden sadece 46 saniye oynadı? Sadece 46 saniye oynayan ve kenardan girer girmez 4 sayı atan Rıdvan’ı Koç kenara aldı ve birdaha süre vermedi. Çünkü Rıdvan çok gereksiz bir faul yapmıştı.

En başarılı oyunumuz üçüncü periyottaydı. Bu arada karşılaşmanın 43 sayı ile en skorer oyuncusu Sykes 28 sayıya ulaşmış ve bir türlü tutulamıyordu. Her iki takımın da yağmur gibi karşılıklı üçlükleri oyuna heyecanını arttırıyordu. Oyunu istediği zaman hızlandıran Banvit, İtalyan Sidigas Avellino takımının öne geçmesini başarılı oyunuyla engellerken eski parlak günlerine döndüğünün müjdesini verdi.