Banvit BK'den Bir İlk - Yeni Taraftar Oluşumu : ''Bandırma Vefa Tribünü''
Banvit BK'den Bir İlk - Yeni Taraftar Oluşumu : ''Bandırma Vefa Tribünü''

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ve FIBA Şampiyonlar Ligi’nde yoğun mesai harcayan Banvit Basketbol Kulübü, ilklerin Kulübü olma yolunda bir adım daha attı. Çeyrek asırlık Kulüp tarihinde kurulduğu günden bu yana Türkiye’de ve Avrupa’da oynadığı sayısız maçta takımı yalnız bırakmayan kemik seyircilerinin yer aldığı ‘‘BANDIRMA VEFA TRİBÜNÜ’’ adı altında yeni bir taraftar grubu daha oluşturdu.

1994 yılında kurulan Banvit Basketbol Kulübü, amatör liglerden başlayan serüveninde ilk günden bu yana maçlara gelerek takımı destekleyen kemik seyircilerinden oluşturduğu Bandırma Vefa Tribünü ile tanışma yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe Banvit BK Başkanı Özkan Kılıç, Sportif Direktör Turgay Çataloluk, Genel Menajer Turgay Zeytingöz, Başantrenör Hakan Demir, Yardımcı Antrenör Miroslav Radosevic, Uni Banvit taraftar grubu ve ilk etapta belirlenen 117 Bandırma Vefa Tribünü üyesi katıldı.

Sıcak ve samimi bir ortamda başlayan gecede Banvit BK Başkanı Özkan Kılıç’ın Bandırma Vefa Tribünü’nün nasıl doğduğunu anlatarak şunları söyledi : ‘‘Burada dünyanın en güzel insanlarıyla beraberim. Dünyanın en güzel insanları neden burada? Kısaca anlatmak istiyorum. 24 Kasım günü İstanbul’da oynadığımız İstanbul BBSK maçını son 50 saniyede üzücü bir şekilde kaybettik. Maçtan sonra Bandırma’ya dönerken sosyal medyayı çok fazla kullanmasam da maç hakkında yazılan yorumları okudum. Oldukça ağır eleştiriler gelmişti. Taner isimli bir taraftarımız bizi kıyasıya eleştirmiş. Bende okuduktan sonra kendisine yazarak ‘‘Eleştirilerinizde çok haklısınız. Sizinle yüz yüze görüşmek ve tanışmak istiyorum.’’ dedim. İşte Vefa hikayesi burada başladı. Bu akşamki birlikteliğimizin temelleri bu şekilde atıldı. Dünyanın en güzel taraftarı burada.

Bu olaydan sonra oturduk 1994 yılından bu yana elimizde olan tribün görüntülerini izledik. Bizi yalnız bırakmayan hemen hemen her maçımıza gelen taraftarlarımızı tespit ettik. Şu an burada 25 yıldır gördüğüm insanlar bile var. Sizlere minnettarız. Bugün unuttuğumuz, gözümüzden kaçırdığımız taraftarlarımız da mutlaka vardır. En kısa sürede onlarla da buluşarak Bandırma Vefa Tribünü’nü büyüteceğiz.’’ dedi.

Bandırma Vefa Tribünü’nün oluşmasına vesile olan Taner Seçil isimli Banvit BK taraftarı da duygularını şu şekilde açıkladı : ‘‘O gün yaptığım eleştiri çok güzel bir tanışmaya vesile oldu. Bu renklere gönül veren insanlarla bir arada olmak gerçekten güzel bir duygu. Bu yolda takımımıza en büyük destek yine bizler olacağız. Bu işin %50’si oyunsa %50’si de taraftardır. Bu çoşkumuzu tribünlere de yansıtmaya devam edersek, Kulübümüzü taraftarıyla da efsaneleştirmiş oluruz.’’ dedi.

Banvit BK Sportif Direktörü Turgay Çataloluk ise şunları söyledi : ‘‘Yaklaşık 16 senedir bu ailenin içerisindeyim. Gerçekten birçoğunuzun siması o kadar tanıdık ki kendimi bir an Banvit Kara Ali Acar’da hissettim. Her şeyden önce bu kadar uzun süredir takımımıza verdiğiniz karşılıksız destekten ötürü teşekkür ediyorum. Bugün bence Kulüp olarak yine öncü bir davranışta bulunduk. Takım olarak şu an iyi olamasak da bizleri iyi günler bekliyor. Bizlere desteklerinizi esirgemeyin.’’ dedi.

Banvit BK Genel Menajeri Turgay Zeytingöz şunlardan bahsetti : ‘‘Burada bu güzel insanlarla bir arada bulunmak benim için gurur verici. Öncelikle bu işin fikir babaları olan Başkanımız Özkan Kılıç’a ve Taner Bey’e teşekkür ediyorum. Burada beraber olduğumuz Banvit sevdalıları ile beraber çok güzel günler göreceğimize yürekten inanıyorum.’’ dedi.

Banvit BK Başantrenörü Hakan Demir, Banvit Basketbol Kulübü’nün önemli bir marka olduğuna dikkat çekti. Demir : ‘‘En az söz sahibi olacak kişi belki de benim. Bunun nedeni ise bu aileye yeni katılmış olmam. Yıllardır buraya deplasmana gelen bir rakip olarak, dışarıdan sizlerin yaratmış olduğu atmosfere takdirle bakıyorduk. Bir takımı Avrupa çapında marka haline getirmek çok zor bir iş. Bunun yaratılmasında da siz vardınız. Bizi öldürmeyen şey bizi güçlendirir. Bu hafta sonu oynayacağımız Fenerbahçe Beko maçından başlayarak bu yükün altından hep beraber kalkacağız.’’ dedi.

Banvit’in efsane oyuncularından olan ve şimdiki A Takım yardımcı antrenörü Miroslav Radosevic ise düşüncelerini şu şekilde açıkladı : ‘‘Bu Kulüp yaklaşık 25 senedir ayakta. Birçok takımda oynadım. Belki Banvit dünyanın en iyi Kulübü olmayabilir ama o sevgiyi ve tutkuyu hissettiğiniz en büyük Kulüp Banvit diyebilirim. Sizin bu zamana kadar göstermiş olduğunuz sevginin çok fazla payı var.’’ dedi.

Bandırma Vefa Tribünü’nün ilk etapta üyesi olan 117 taraftara tek tek isimleri yazılı Banvit Basketbol Kulübü forması hediye edilirken, gece Banvit BK Aile fotoğrafı çekilerek sona erdi.