Necmi Kepçetuta (Türkgün) : ''Banvit 'Piliçleriyle' bu sezon ayakta kalmaya çalışacak.''
Necmi Kepçetuta (Türkgün) : ''Banvit 'Piliçleriyle' bu sezon ayakta kalmaya çalışacak.''

Türkgün Gazetesi yazarlarından Necmi Kepçetutan’ın Banvit Basketbol Kulübü ile ilgili kaleme aldığı yazı şu şekilde :

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde altı hafta bitti. Zirvedeki Fenerbahçe’nin hiç mağlubiyeti, dibindeki Banvit’in ise galibiyeti yok. Ligde 11 takım aynı anda Avrupa kupası oynuyor. Yabancı kısıtlaması nedeniyle takımlar bütçesine, hedefine göre stratejiler, kadrolar oluşturdu.

Banvit bir anlamda risk alıp, takımı kendi mahsülü Türk oyuncular etrafında şekillendirdi. Yetmedi, başlarına alt yapısında yıllardır üreten öz evladını da koç olarak getirdi. Ahmet Gürgen yönetiminde üç tane 96’lı, bir tane 97’li, bir tane 98’li ve sıkı durun tam dört tane 99 doğumlu Türk gencini Süper Lig ve Avrupa arenasına sürdü Banvit. Beş maçı da kaybetti.

İki tanesi hariç rakipleriyle kafa kafaya oynadı. Son Tofaş maçı gibi. Aynı Banvit, Şampiyonlar Ligi’nde üç maç kazanmayı başardı. Diğer takımlar yerlilerden
katkı isterken, Banvit yabancılardan bekliyor. Yeni transferlerle bir ivme kazanmaları sürpriz olmaz. Kısacası yıllardır yetiştirdikleriyle Türk basketboluna hizmet eden bu örnek kulüp, bu sezon kendi piliçleriyle ayakta kalmayı tercih etti. Bandırma Kırmızı’yı da katarsak müthiş bir iş yapıyorlar. Böyle bugün kaybetseler ne gam?