Eurohoops : ''Banvit Tarihine Damga Vurmuş 4 Kısa Forvet!''
Eurohoops : ''Banvit Tarihine Damga Vurmuş 4 Kısa Forvet!''

Banvit Basketbol Kulübü tarihinde önemli rol oynamış kısa forvetlere göz atıyoruz.

Banvit Basketbol Kulübü, bilhassa son yıllarda yaptığı doğru hamleler ve iyi bir yönetim ile gerek ülkemizde gerekse Avrupa’da adından söz ettiren basketbol organizasyonlarından biri oldu.

Bu başarıda yönetim ile teknik ekipler kadar saha içinde ter döken, takımın başarısı için canını dişine katan isimler de çok kritik roller oynadı.

Genç oyuncuların gelişimine büyük önem veren Banvit, bir yandan onları bir sonraki aşamaya hazırlarken diğer yandan da oyuncularından alabileceği katkıyı maksimum seviyeye çekip sınırları aşmayı, başarısını sürekli kılmayı hedefledi.

Eurohoops Fırın’ın yeni yazısında ise kısa sayılabilecek bir sürede istikrarlı başarıyı sağlayan Banvit kulübünün, tarihinde bu başarıda katkı sağlamış önemli 4 kısa forveti mercek altına alıyor. Gelin birlikte sayalım!

KEITH SIMMONS

Oynadığı Yıllar : 2009-2016

İstatistikleri : 8.3 sayı, 3.7 ribaund, 1.8 asist

Keith Simmons’ın kariyer yolu Banvit ile başlamadı ancak Banvit ile özdeşleşti.

Kepez Belediyesi’yle Türkiye’ye gelen Simmons, 2009’da ise Banvit’e geçti ve tam yedi yıl boyunca Banvit formasını giydi. Türkiye’de yabancı oyuncunun bir takımın formasını bu kadar uzun süre giymesi görmeye hiç alışık olmadığımız bir şey.

Simmons bunu başardı ve belki de alışık olmadığımız bir şeyi yine görmeyelim diye Türkiye vatandaşlığı aldı. Hatta birçok Türkiye vatandaşının yapmadığı yaparak Türkiye’de iken demokratik haklarını sonuna kadar kullanmak adına seçimlerde oyunu kullandı.

Takımın kaptanlığına kadar yükselen Simmons, belki çok büyük hücum silahı değildi ancak mücadeleci yapısı, agresif savunması ve kritik anlarda aldığı sorumlulukla Banvit ruhunu oluşturan oyunculardan biri oldu.

Ve çok ilginçtir, 30 yaşında basketbolu bırakarak mesleğini değiştirdi  ve profesyonel vücut geliştiricisi oldu.

SAMMY MEJIA

Oynadığı Yıllar : 2012-201

 İstatistikleri : 12.9 sayı, 4.6 ribaund, 3.5 asist

İkinci turdan draft edilmesine rağmen kariyeri Avrupa’da şekilenen Mejia, CSKA’nın 2011’deki unutulmaz dev kadrosunun parçalarından biriydi.

O kadroda çok fazla süre alamadığı için ayrılmaya karar veren Mejia’nın tercihi Banvit oldu. Hatırlıyorum, o yaz onun gibi birçok meziyeti olan yetenekli bir oyuncunun EuroLeague’in büyük takımlarına yerine Banvit’e gelmesi büyük bir sürpriz olmuştu.

Ne kadar yetenekli olduğunu daha ilk sezonundan gösteren Mejia, Chuck Davis ile birlikte Banvit’i tarihinde ilk kez ligde finale taşıdı ancak devamını getiremedi. Bir sonraki sezon Itoudis’in takımında Banvit’in normal sezonu lider bitirmesinde büyük rol oynayan Mejia, son sezonunda ise EuroCup’ta takımını yarı finale kadara taşıdı.

Formda olduğu zaman Avrupa’nın izlemesi en zevkli oyuncularından biri olan Mejia, Türkiye’de hem Banvit hem de TOFAŞ kariyerinde hem kariyeri hem de yetenekleriyle örnek alınan bir oyuncu olmayı başardı.

TURGAY ÇATALOLUK

Oynadığı Yıllar : 2003-2005

İstatistikleri : 5.3 sayı, 1.8 ribaund, 0.8 asist

Türkiye’de yıllarca birçok farklı takımın formasını giyen Turgay Çataloluk, kariyerin son döneminde tanıştığı Banvit ile huzuru buldu.

O dönem Banvit henüz 2. ligde mücadele etse de Turgay Çataloluk, Bandırma’ya gitti. Takıma kaptanlık yapan Turgay Çataloluk, oldukça sert geçen sezonun sonunda Banvit’in hayalini kurduğu 1. lige çıkmasına yardımcı oldu. O  günden beri de Banvit, ligin sembol takımlarından biri oldu.

Banvit’in ligdeki ilk yılında da takımı yalnız bırakmayan Çataloluk, tecrübesiyle takıma yardımcı oldu. O sezon 34 yaşında olsa da takımın ligdeki ilk maçında 29 sayı atarak galibiyetle tanışmasını sağlayan Çataloluk, ligden düşmeme adına çok kritik olan maçta da 18 sayı atarak kulübün kaderinin değişmesi konusunda yardımcı oldu.

Oyuncu olarak Banvit’in lige yükselmesini ve kalıcı olmasını sağlayan Turgay Çataloluk, basketbolu bıraktıktan sonra da yönetici olarak Banvit’in doğru bir organizasyon kurmasına yardımcı oldu, olmaya da devam ediyor.

ERKAN VEYSELOĞLU

Oynadığı Yıllar : 2011-2014

İstatistikleri : 5.4 sayı, 3.2 ribaund, 0.9 asist

Türk basketbolunun son yıllardaki en iyi görev adamlarından biri olan Erkan Veyseloğlu, Banvit’te geçirdiği 3 yılda da bunu bize gösterdi.

Erkan, Bandırma’da Orhun Ene’nin kurduğu o çekirdeğin bir parçası olurken Banvit’in ligin zirvesini zorlamasına yardımcı oldu. Milli oyuncu, kenardan gelerek oyuna tecrübesi ve maç konsantrasyonuyla takımına yardımcı oldu.

O dönem Banvit, ligde iki yarı final oynarken 2013’te de kulüp tarihinde ilk kez finale yükseldi. Erkan’ın da yarı final serisinde Banvit’in Efes karşısında seriyi çaldığı 2. maçta gösterdiği performans çok önemliydi.

Orhun Ene sonrasında Itoudis ile de bir yıl daha Banvit’te yer alan Erkan, Bandırma’da başaramadığını bir yıl sonra Pınar Karşıyaka’yla başardı ve şampiyon oldu.