Basketfaul (İlker Yıldız) : ''Liglerimizdeki gençlerin istatistikleri''
Basketfaul (İlker Yıldız) : ''Liglerimizdeki gençlerin istatistikleri''

2018-2019 sezonunda basketbol liglerimizde oynayan genç oyuncularımızla ilgili istatistikî çalışmalarımıza bu haftadan itibaren tekrardan başlıyoruz. Bu sezon bilindiği gibi genç oyuncularımızı yakından ilgilendiren önemli bir değişikliğe gidilerek, yabancı oyuncu sayısı altıdan beşe indirilmişti. Bu nedenle genç oyuncularımızın bu sezon alacakları süre ve sorumlulukların da çok daha fazla olmasını bekliyorum. Tabii burada önemli olanın; genç oyuncularımızın bireysel çalışmalarını ihmal etmemeleri, maddi kazançtan önce süre alacakları bir takıma gitmeleri, kulüplerimizin genç oyuncularımıza istekli bir şekilde yatırım yapmaları ve antrenörlerimizin de genç oyuncularımıza güvenmeleridir.

Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi 3. Hafta 

Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi üçüncü haftasında en çok süre alan genç oyuncumuz Şehmus Hazer oldu. Geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda genç oyunculara hem de kendi alt yapısından yetiştirdiği genç oyunculara en çok süre veren takımımız Banvit oldu. Banvit takımında bu hafta yaşı 20 yaş altında olan üç oyuncu süre alırken, toplamda ise alt yapıdan altı oyuncusuna maçta süre verildiğini gördük (alt yapıdan yetişip süre alan diğer Türk oyuncular İsmail Cem Ulusoy, Rıdvan Öncel ve Metehan Akyel). Banvit takımımızın bu hafta oynadığı Anadolu Efes maçındaki (alınan sonuçlara takılıp kalınmamalı) kadrosunda yer alan yedi yerli oyuncunun tamamının da kendi alt yapısından yetişen oyuncular olduğunu da ayrıca belirtmekte fayda var. Detaylı inceleme yapıldığında belki de Avrupa’nın en üst liglerinin hiçbirinde Banvit gibi yerli oyuncuları tamamen kendi alt yapısından yetişmiş başka bir örnek basketbol kulübü bulunamayacağımızı düşünüyorum. Bu durum Türk basketbolu adına büyük bir gurur kaynağıdır.

Ahmet Gürgen’e Destek Olunmalı

Banvit alt yapısından bu kadar üst düzey nitelikte oyuncu yetişmişse kuşkusuz bunun en önemli mimarlarının başında şu an A Takım başantrenörü olan Sayın Ahmet Gürgen gelmektedir. Yıllar önce hatırlanacağı gibi Aydın Örs, Efes’in A takım başantrenörü olduğunda adeta alt yapıdan yetiştirdiği oyuncularıyla birlikte A takıma geçiş yapmıştı. Alt yapıdan yetiştirdiği oyuncularla birlikte de Türk basketbolunun ilklerine imza atmışlardı. Benzer şekilde Sayın Ahmet Gürgen’in de yetiştirdiği genç yerli oyuncularla birlikte Türk basketbolunda önemli başarılara imza atacağına inanıyorum. Yeter ki sabırlı olalım ve bu zor süreçte Sayın Ahmet Gürgen’e desteğimizi esirgemeyelim. 

Banvit kulübünün kurumsal yapısında zaten günlük başarı ve başarısızlıklardan daha çok uzun vadede elde edilecek başarılara odaklanıldığını görüyoruz. Birkaç hafta içerisinde Banvit takımı adına, tıpkı Avrupa Kupalarında elde edilen iyi sonuçlar gibi TBSL’de de iyi sonuçlar alınacağından eminim. Sayın Ahmet Gürgen’in başarılı olmasını can-ı gönülden isteyenlerin herhalde başında geliyorumdur. Çünkü o başarılı oldukça, alt yapı ve A takım işbirliği anlayışının önemini de ortaya koyacaktır. Türk basketbolunun Banvit organizasyonunun başarısıyla birlikte, olumlu anlamda çok önemli bir zihniyet değişimine de gireceğinden eminim.

Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi 2. Hafta 

Türk basketbolunun gururu olan Banvit basketbol fabrikası bu sezonda tam hız çalışmaya devam ediyor. TBL’de üçüncü haftada en çok süre alan ilk dört oyuncunun Banvit’imizin pilot takımı Bandırma Kırmızı oyuncusu olduğunu görüyoruz. Bunun yanında Sigortam.net İTÜ BB, Düzce Belediye ve Yalova Belediye takımlarımızda bu sezon gerek yetenekli genç oyuncular transfer etmeleri gerekse çifte lisansla genç oyuncuları kadrolarına dâhil etmeleri ile Türk basketboluna önemli katkılarda bulunacaklarını şimdiden gösterdiler.